PrSB Forum

Yaz geldi,yaz demek tatil demek,tatil de Pяร๒ ƒ๏®uм demek!OKS,ÖSS VE SBS Öğrencilerine tercih döneminde kolaylıklar diler,gönüllerindeki yere gitmelerini temenni ederiz...
 
AnasayfaPortalTakvimGaleriSSSAramaKayıt OlÜye ListesiKullanıcı GruplarıGiriş yap

Paylaş | 
 

 OKS KLAVUZU

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
DevriM
AdmiNistratoR
Master of FantasticFiction

AdmiNistratoR  Master of FantasticFiction
avatar

Mesaj Sayısı : 1034
Yaş : 27
Bugün nasılsın :
O tam bir :
Kayıt tarihi : 05/06/07

Karakterleriniz
Güç:
500/500  (500/500)
İsminiz: Franklin Theodore Schneider
Tarafınız ve Kan Statünüz: Safkan-Tarafsız

MesajKonu: OKS KLAVUZU   Perş. Mayıs 22, 2008 6:26 pm

1. GENEL AÇIKLAMALAR

Bu kılavuzda;

1. Fen Liselerine,
2. Sosyal Bilimler Liselerine,
3. Anadolu Liselerine,
4. Anadolu Teknik Liselerine,
5. Anadolu Meslek Liselerine,
6. Anadolu Öğretmen Liselerine,
7. Anadolu İmam-Hatip Liselerine,
8. Anadolu Sağlık Meslek Liselerine,
9. Sağlık Meslek Liselerine,
10. Adalet Meslek Liselerine,
11. Anadolu Tarım ve Tarım Meslek Liselerine,
12. Anadolu Tapu ve Kadastro Meslek Lisesine,
13. Anadolu Meteoroloji Meslek Lisesine,
14. Polis Kolejine,
15. Merkezî sistem sınavı ile öğrenci alan özel okullara

öğrenci seçme - yerleştirme ile devlet parasız yatılılık ve burslulukla (8�inci sınıf)ilgili usul ve esaslar yer almaktadır.
2008 Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) 08 Haziran 2008 Pazar günü saat 10.00�da tüm il merkezleri ile bazı ilçelerde yapılacaktır. Ayrıca, yurt dışında Lefkoşa, Trablusgarp, Riyad, Medine, Cidde, Bakü, Taşkent ve Aşgabat�ta Türkiye saati ile eş zamanlı olarak saat 10.00�da gerçekleştirilecektir.
2008 Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı başvuruları 10- 28 Mart 2008 tarihleri arasında yapılacaktır.
Sınav başvurularının yapılabilmesi için öncelikle adayın e-okul sisteminde kayıtlı ve bilgilerinin güncel olması gerekmektedir.
Polis Koleji Aday Tespit Sınavına vemerkezî sistem sınavı ile öğrenci alan özel okullara girmek isteyen adayların, OKS�ye başvuru yapmaları zorunludur.
Açık İlköğretim Okulu öğrencileri; �başvuru ve kayıt-kabul şartlarını� taşıdıkları okullar için okul müdürlüğüne dilekçeyle OKS başvurusunda bulunabilecektir. Başvurularıyla ilgili tüm sorumluluk adayların kendisine ait olacaktır.
Başvuruların 2008 OKS e-başvuru kılavuzuna uygun olarak, doğru ve zamanında yapılmasından ADAYIN VELİSİveOKUL MÜDÜRLÜĞÜsorumlu olacaktır. Veli, yaptığı başvuru ile e-başvuru kılavuzunda belirtilen bütün hükümleri kabul etmiş sayılacaktır.
2008 Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınav sonuçları, sadece 2008�2009 öğretim yılı için geçerlidir.
Bu kılavuza konu olan bütün ortaöğretim kurumlarının adları, kontenjanları ile diğer bilgiler �Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzunda� yer alacaktır.

9. DEVLET PARASIZ YATILILIK VE BURSLULUK SINAVI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

2008 OKS ile öğrenci alan pansiyonlu okulları kazanarak kayıtlarını yaptıran ve parasız yatılı olarak öğrenim görmek isteyen öğrencilerden, parasız yatılı okuma şartlarını taşıyanlara, cinsiyetine uygun pansiyon bulunması halinde, yatılılık kontenjanı çerçevesinde ilgili yönetmelik hükümleri gereğince bu sınavda aldıkları puana göre yapılacak seçme ve sıralama ile parasız yatılı öğrenim görme hakkı sağlanır. Bu öğrencilerde ayrıca DPY-B Sınavını kazanmış olmak şartı aranmaz.

Kazandığı okulda cinsiyetine uygun pansiyon bulunmaması halinde; Bakanlığın ilgili dairelerinden onay alınması ve öğrencinin kendi okuluna gündüzlü olarak devam etmesi şartıyla varsa cinsiyetine uygun diğer pansiyonların yatılılık kontenjanı çerçevesinde parasız yatılı olarak yerleştirilmeleri sağlanabilecektir.

Burslu öğrenim görmek isteyen öğrencilerin ise ayrıca Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavını tercih edip bursluluğu kazanmaları gerekir.
2008 OKS ile öğrenci alan okullar dışındaki diğer okullar ile 5, 9, 10 ve 11�inci sınıflardan Devlet parasız yatılılık ve bursluluk sınavına giren adaylar için gerekli açıklamalar �2008 Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı e- Başvuru Kılavuzunda� yer almaktadır.

DPY-B sınavı için okul müdürünün veya müdür yardımcısının başkanlığında en az 2 (iki) kişiden kurulacak komisyon tarafından, öğrencinin başvuru için getirdiği beyan ve belgeler okulda incelenecektir. İnceleme yapmayan okul müdürlükleri hakkında yasal işlem yapılacaktır.

Özel okullarda devlet parasız yatılılık ve bursluluk hakkı yoktur.

10. SINAV GİRİŞ BELGESİ

29 Mayıs 2008 tarihinden itibaren http://www.meb.gov.tr veya http://oges.meb.gov.tr adreslerinden yayımlanan 2008 OKS-sınav giriş belgesi okul müdürlükleri tarafından renkli alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra adaya teslim edilecektir.

Adaylara ayrıca sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir.

Fotoğraflı sınav giriş belgesinde adayın kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav bölgesi (il), bina, salon ve sıra bilgileri yer alacaktır. Aday, sınav giriş belgesinde yer alan sınav bölgesinde (ilinde), binada, salonda ve sırada sınava girecektir. Ancak, olağanüstü durumlarda (doğal afet, yangın, vb.) Bölge Sınav Yürütme Komisyonunun teklifi, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün uygun görüşü ile adayın sınav yeri değiştirilebilecektir.

Sınav giriş belgesini kaybeden adaylar belgenin yenisini başvuru yaptığı okul müdürlüklerinden alabilecektir.

Sınavdan önce adayın sınava gireceği binaya giderek, sınav salonunu görmesi önerilir.

11. SINAV UYGULAMASI

1. 2008 Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı 08 Haziran 2008 Pazar günü Türkiye saatiyle saat 10.00�da başlayıp 120 dakika sürecek ve tek oturum olacaktır.
2. Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için adaylar en geç saat 09.30�da sınav giriş belgelerinde belirtilen salonda hazır bulunacaktır. Adaylar sınava gelirken yanlarında, fotoğraflı sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı (veya pasaport), en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır.
3. Kimlik belgeleri (nüfus cüzdanı veya pasaport) yanında olmayan adaylar kesinlikle sınava alınmayacaktır.
4. Adaylar sınav salonlarına alınırken; yanlarında sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar ve saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saatlerin bulunup bulunmadığı kontrol edilecektir. Aday bu araçlarla sınava alınmayacağı gibi sınav anında yanında bulunduğu tespit edilirse sınav kurallarını ihlal ettiği için tutanakla sınavı geçersiz sayılacaktır.
5. Adaylar sınava başı açık, temiz, düzenli ve aşırılığa kaçmayan bir kıyafetle girecektir.
6. Adaylar, sınav giriş belgesinde belirtilen kendi sıra numarasında oturacak, gereğinde adayın yerini değiştirme yetkisi salon başkanına ait olacaktır. Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemlerinden sonra salon başkanı sınavda uyulacak kuralları hatırlatacak, sınav evrakının bulunduğu güvenlik torbalarını adayların önünde açarak cevap kâğıtlarını dağıtacaktır.
7. Aday, cevap kâğıdında yazılı olan T.C. kimlik numarası, adı, soyadı bilgilerini kontrol edecek, hata varsa salon görevlilerine söyleyerek tutanak tutulmasını isteyecektir. Adayın adına düzenlenmiş cevap kâğıdı bulunmuyorsa veya cevap kâğıdı kullanılamayacak durumdaysa yeni bir cevap kâğıdına aday kimlik bilgileri salon başkanının açıklamalarına göre yazılacaktır.
8. Sınav başladıktan sonra ilk 30 dakika içinde gelen adaylar sınava alınacak, ilk 60 dakika içinde ise sınav salonu terk edilmeyecektir. Adaylardan birinin sınavının devam etmesi durumunda sınav bitimine 15 dakika kala salonda özürlü adaylar hariç en az 2 (iki) aday sınıfta tutulacaktır.
9. Salon görevlileri adaylara soru kitapçıklarını ve cevap kâğıtlarını kontrol ederek dağıtacaktır. Aday da kontrol ederek; eksik sayfa veya baskı hatası varsa kitapçığın değiştirilmesini isteyecektir.
10. Aday, cevap kâğıdı üzerindeki işaretlemeleri kurşun kalemle yapacaktır.
11. Cevap kâğıdındaki imza bölümü aday tarafından mutlaka imzalanacaktır.
12. Cevap kâğıdında bulunan �Bu Bölüme Dokunmayınız� kısmı hiçbir şekilde işaretlenmeyecektir.
13. Soru kitapçığının A ve B olmak üzere iki ayrı türü olup, aday, A kitapçığını kullanıyorsa cevap kâğıdında kitapçık türü bölümünün A yuvarlağını, B kitapçığını kullanıyorsa B yuvarlağını işaretleyecektir.
14. Adaylar cevaplarını soru kitapçığının kapağında belirtilen örnekte olduğu gibi, yuvarlağın dışına taşırmadan cevap kâğıdında ilgili seçeneği bularak işaretleyecektir.
15. Her sorunun 4 (dört) seçeneği vardır. Bu seçeneklerden sadece 1(bir) tanesi doğru cevaptır. Çift işaretlenmiş veya iyi silinmemiş cevaplar optik okuyucular tarafından yanlış cevap olarak değerlendirilecektir.
16. Soru kitapçığına işaretlenen cevaplar, cevap kâğıdına işaretlenmediği takdirde değerlendirme işlemine alınmayacaktır.
17. Sınavda cevap kâğıdının başkaları tarafından görülmesi ya da herhangi bir dokümandan kopya çekilmesi halinde salon görevlileri tutanakla durumu tespit edecektir. Ayrıca bilgisayar ortamında ikili veya toplu kopya çekildiğinin analiz edilmesi halinde kopya tespit işlemi yapılarak adayların sınavı geçersiz sayılacaktır.
18. Adaylar, sorulara verdiği cevapları almayacaktır. Bu kurala uymayanların sınavı geçersiz sayılacaktır.
19. Sınav bitiminden sonra;

i) Adaylar, soru kitapçığı ile cevap kâğıdını salon görevlilerine teslim edecek ve salon yoklama tutanağını imzalayacaktır.
ii) Salon görevlileri, salona ait sınav evrakını adayların önünde kontrol ederek toplayacak, sınav güvenlik torbasına koyup kapattıktan sonra bina sınav komisyonuna teslim edecektir.
iii) Bina sınav komisyonu, salonlardan gelen sınav güvenlik torbalarını ait oldukları sınav evrak kutularına koyarak seri numaralı güvenlik kilidi ile kapatacak ve görevli kuryelere tutanakla teslim edecektir.

Bu kurallara uymadığı herhangi bir yolla tespit edilen adayların sınavı tutanakla iptal edilecek ve sınava devam etmelerine izin verilmeyecektir. Ancak, salon görevlileri diğer adayların dikkatini dağıtmamak, zaman kaybetmelerine yol açmamak açısından gerekli görürse kural dışı davranışlarda bulunanlara sınav sırasında uyarıda bulunmayabilecektir. Bu adayların kusurları ve kimlik bilgileri bir tutanakla sınav evrakına eklenecektir. Bu adayların sınavı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geçersiz sayılacaktır.13. SINAV SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ

Sınav sonuçları, 11 Temmuz 2008 tarihinden itibaren http://www.meb.gov.tr ile http://oges.meb.gov.tr adreslerinden ilan edilecektir.

Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

Sınav sonucunda; adayın her alt testine ait doğru, yanlış ve boş sayıları ile 100�500 puan aralığına dönüştürülmüş standart puanları yer alacaktır. Adayın alt testlerdeki ham puanlarının ortalaması 0,5�in altında ise bu aday için standart puan hesaplanmayacaktır. Bu adayların sınav sonuç belgesinde; testlerin sadece doğru, yanlış ve boş sayıları yer alacak, başka herhangi bir puan yer almayacaktır.

Okul müdürlükleri internet adreslerinden sınav sonuç belgesinin çıktısını alacak, onaylayıp, mühürleyerek imza karşılığı adaylara verecektir.

Aday, okul tercihlerini sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra internet üzerinden yapacaktır. Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili ayrıntılı açıklamalar �2008 OKS Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunda� yer alacaktır.

2008 Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı�na (8�inci sınıf) başvuran adayların sınav sonuçları 31 Temmuz 2008 tarihinden sonra yayımlanacaktır.

Polis Koleji Aday Tespit Sınavı sonuçlarının duyurulması ile ilgili esaslar �Polis Koleji Aday Tespit Sınavı Kılavuzu�nda yer almaktadır.

Merkezî sistem sınavıyla öğrenci alacak özel okullar sınavına başvuran adayların sonuçlarının duyurulması ile ilgili esaslar �Özel Okullar Sınav Kılavuzu�nda yer almaktadır.

Sınav kılavuzlarının tümü, http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adresleri ile ilgili kurumların web sayfalarında da yayımlanmaktadır.

14. SINAVIN GEÇERSİZ SAYILDIĞI DURUMLAR

1. Başvuru şartlarını taşımadığı halde adayın sınava girmesi,
2. Cevap kâğıdı ve soru kitapçığının dönüş sınav güvenlik torbasından çıkmaması/eksik çıkması,
3. Herhangi bir adaydan ya da dokümandan aday tarafından kopya çekildiğinin salon görevlilerince tespit edilmesi,
4. Geçerli kimlik belgesinin ve sınav giriş belgesinin ibraz edilmemesi,
5. Başka adayın sınav evrakının kullanılması,
6. Adayın yerine başkasının sınava girmesi,
7. Her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar ve saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saatler ile cep telefonu, telsiz vb. iletişim araçları ve defter, kitap, sözlük, hesap cetveli gibi araçları sınav anında adayın yanında bulundurması,
8. Sınav güvenlik kutuları dışında posta ya da farklı bir yolla sınav evrakı gönderilmesi,
9. Cevap kâğıdının değerlendirmesi yapılırken sistemin kopya analizi sonucunda ikili/toplu kopya tespit etmesi,
10. Sınav evrağına zarar verilmesi (soru kitapçığını, cevap kâğıdını yırtmak, teslim etmemek ve benzeri) durumlarında

Merkezi Sistem Sınav Yönergesinde belirtilen sınav kuralları ihlal edildiği için salon görevlilerinin ve Bakanlık temsilcilerinin tuttuğu tutanaklar da dikkate alınarak adayın sınavı/testi geçersiz sayılır.

_________________
Frankeschtein---Schneider

Suche gut gebauten 18-30 jährigen zum Schlachten
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://prsbforum.google-boards.com
 
OKS KLAVUZU
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
PrSB Forum :: Depo-
Buraya geçin: